نگهداری و تعمیرات موتور درایوهای صنعتی

تعمیرات درایو:

شرکت آریا فرتاک نویان با استفاده از کادر مهندسی قوی در خصوص تعمیرات بردهای درایوهای صنعتی خصوصا خازن های آنها و یا IGBT ها، دیودها، مدارات سوئیچینگ گیت، IC ها و . . . تجربه ارزنده ای را دارا می باشد.

ایرادات اساسی درایوها در ابتدا میتواند شامل دادن ستینگهای اشتباه به دستگاه باشد که مخصوصا در صورت اشتباه وارد کردن ولتاژ موتور، این موضوع سبب سوختن پل دیودی و یا VDR  گردد. مورد بعدی condensators می باشد. کاندنسیتور سلف و سیم پیچی است که بعد از پل دیودی قرار گرفته و سبب جلوگیری از شکهای لحظه ای و نرم تر شدن نرخ تغییرات ولتاژ و جریان می گردد.

مورد بعدی عدم انتقال حرارت صحیح در قسمت IGBT و یا قسمت منبع تغدیه می باشد که سبب سوختگی یک یا تعدادی از IGBT ها و یا نیاز به تعمیرات در المانهای منبع تغذیه می گردد.

علاوه بر خرابی درایوها در قسمت منبع تغدیه، دیودها و IGBT، عمده خرابی میتواند در مدارات گیت IGBT باشد. این مدارات عموما شامل دیود زنرهای حفاظت گیت و IC های ایزوله ولتاژ گیت می باشند.

مورد بسیار مهم دیگر تست خازن و جایگزاری خازن مناسب در صورت خرابی تجهیز می باشد. شرکت آریا فرتاک نویان دارای تجهیزات کالیبره مناسب جهت تست خازن و سلف می باشد و علاوه بر آن و با توجه به اهمیت موضوع تستهای جداگانه ای توسط مدارات RC و LC به کمک اسیلوسکوپ و سیگنال ژنراتور بر روی سلف و خازن صورت می دهد. بعد از تعمیر برای حفاظت بیشتر از جریان کشی احتمالی میتوان از مقاومت های وات بالا و کم اهم بسته به توان درایو استفاده نمود.

شرکت آریا فرتاک نویان تجربه تعمیرات انواع درایوها در کیلو وات های کمتر از یک وات تا درایوهای مربوط به موتورهای MV و HV  در صنایعی مانند سیمان، فولاد، پتروشیمی و نیروگاهای متفاوت دارا می باشد.

در خصوص  تابلوهای Frequency Convertor  شرکت آریا فرتاک نویان دارای تجارب ارزنده بوده و با پیدا کردن ایرادات تابلو و یا درایو مشکلات را از سطح ساده تا پیچیده حل می نمایند.

برای مثال در ایرادات ساده تر از تست فیوز ورودی تا تست های مهمی چون تست خازن با استفاده از مولتی متر تا تست های پیچیده تر در تجارب مختلف توسط کارشناسان با تجربه شرکت آریا فرتاک نویان در زمینه درایو استفاده شده است.

تست فیوز ورودی

تست خازن توسط مولتی مترهای پیشرفته دیجیتالی صورت می پذیرد، در صورت خطا روش شرکت آریا فرتاک نویان باز کردن خازن به صورت کامل و تست آن توسط اسیلوسکوپ و سیگنال ژنراتور (در مدار RC) به صورت دقیق می باشد.

تست اولیه می تواند مانند شکل توسط یک مولتی متر ساده صورت پذیرد. مولتی متر معمولا بر روی 1K اهم قرار گرفته و به دو سر خازن متصل شده و شروع به شارژ و یا دشارژ نموده و سپس بر روی عددی متوقف می شود. در دفعات مختلف تست، تکرار پذیر بودن اعداد، نتیجه سلامت خازن است.

در صورتیکه تست خازن با مولتی متر مجهز به تست خازن صورت پذیرد برای درستی کارکرد مقدار خازن باید نزدیک به مقدار واقعی خازن باشد و همچنین باید 10 الی یک ربع صبر کرد تا خازن FC بعد از قطع کردن درایو از منبع تغدیه تخلیه شود. برای تخلیه سریعتر می توان از یک مقاومت 20 وات 500 اهم موازی با خازن استفاده شود.

تمامی کنتاکتورها و ترمینالها در تابلو باید چک شود.

همچنین ایراد میتواند شلی اتصالات سوئیچ حرارتی و یا خرابی آن در FC ها باشد.

اگر ولتاژ خروجی به موتور دارای نوسان باشد، میتواند باعث ارتعاش موتور و خرابی آن گردد. این ایراد می تواند از خرابی خازن و یا برد اصلی باشد.

در بعضی مواقع برد به صورت کامل تعویض می گردد.